Odbite piękno – o ogrodach, dzieciach i udanych małżeństwach

 

 

Remember that children, marriages, and flower gardens reflect the kind of care they get. 

-H. Jackson Brown

Co wspólnego mają ze sobą najpiękniejsze ogrody, szczęśliwe dzieci i udane małżeństwa? To, że najbardziej wiernie oddają i pokazują tę troskę, którą same dostają.

Miło popatrzeć

 

W

yobraź sobie najszczęśliwsze dziecko na świecie. Co widzisz? Jest dobrze ubrane, siedzi w nieskazitelnym pokoiku wśród swoich porcelanowych lalek i nalewa im herbatkę? Moje ma najpiękniejsze błyskotki jakie można dziecku podarować. Błyszczą mu oczy – iskrzą wręcz z zachwytu nad tym co codziennie je spotyka. Ale iskrzą też często ze złości, rozczarowania i rozgoryczenia tym, że nie wszystko w życiu można mieć od razu. Ludzi oczerniają i nie zawsze dotrzymują obietnic. Ale moje dziecko o tym wie i dzięki temu ma przewagę. Ono żyje, czuje, doświadcza i rozwija się, coraz więcej rozumie i nabiera coraz więcej dystansu. Aż w końcu uśmiecha się szeroko i jest dobre dla ludzi. Bo wie, że własnie to jest tym co najpiękniejszego można dać światu.

Przypomnij sobie fragment “odlotu” kiedy pokazana jest historia Carla i Eli. Obejrzyj nawet jeszcze raz ten fragment i postaraj się nie uronić łzy.Może to dla Ciebie tylko bajka, ale pomyśl o parze, czy małżeństwie, które jest w Twoich oczach niemal wzorowe. Osoby, które dzielą ze sobą życie, a jednocześnie nie zamykają się w nim na innych. Spędzasz z nimi czas i czujesz się częścią tego ich małego raju. Chłoniesz pozytywną energię, uśmiech i magię, którymi mogliby obdarzyć cały świat.

Przypomnij sobie najpiękniejszy ogród jaki kiedykolwiek widziałaś. Zamknij oczy, weź głęboki wdech i poczuj znowu ten słodki zapach, Przypomnij sobie pierwszą myśl, która przyszła Ci do głowy, kiedy stałaś pośród bujnych kwiatów i wpatrywałaś się w nie z zachwytem. “Jak to pięknie urosło…” Otóż kolejny raz widzisz tylko wycinek. Bo powinnaś pomyśleć “Jak wiele serca ktoś włożył w ten ogród”.

“z nieczego nie ma nic”

 

S zczęśliwe dziecko musi się urodzić w dobrym domu. Dobry dom jest tam, gdzie rodzice są dobrymi ludźmi, gdzie rodzina jest wsparciem, ale nie wyręczeniem. “Moje” dziecko ma wsparcie bliskich osób i wie, że cokolwiek złego się stanie to nie zostanie z tym samo. To dziecko – najszczęśliwsze na świecie – wie, że nawet jeśli popełni błąd to zawsze będzie ktoś kto pomoże mu go naprawić, kto wytłumaczy i przytuli, ale jednocześnie nie będzie dawać gotowych rozwiązań. Z takiego malucha wyrasta osoba z zakorzenionym poczuciem bezpieczeństwa i zaufania do siebie i własnych decyzji. Wszystko to co wchłonął będzie na każdy etapie życie oddawać dalej. Znasz kogoś kto jest dobry, empatyczny, ale jednocześnie asertywny i fair wobec siebie i innych? To nie jest wrodzone, tylko wypracowane przez lata.

A to wiecznie uśmiechnięte małżeństwo, które żartuje i wydaje się nie wiedzieć co to kryzys? Przyjrzyj się uważniej kiedy siedzisz z nimi przy stole na jednej imprezie. Wychwyć te momenty kiedy ona ociera łydką o jego łydkę pod stołem, a on niby przypadkiem opiera się o oparcie jej krzesła i gładzi ją po szyi. Nie w taki sposób, żeby wszyscy widzieli – w taki, żeby tylko ona to czuła. Zauważ, że idą razem się przejść i mają o czym rozmawiać. Mają, bo dbają o to żeby zawsze siebie słuchać i być uważnym na swoje potrzeby i uczucia. Nawet kiedy już trochę się nie chce, chcieliby tym razem dać spokój, odpuścić to wiedzą, że jeśli zrobią to raz to później będzie już coraz łatwiej. Żartują się i śmieją, czasem nawet z siebie nawzajem, ale nigdy w taki sposób, żeby sprawić sobie przykrość. Mają swoje małe rytuały i gdy dochodzi do momentu kiedy tej drugiej osoby już nie ma, okazuje się, że moment poprawiania muchy przed wyjściem z domu miał ogromną wartość. Szczęśliwe życie składa się właśnie z takich małych gestów – sama zobacz.

Historia Carla i Ellie

Ten ogród – najpiękniejszy jaki kiedykolwiek widziałaś, pozostawiony bez opieki, uschnie, lub zarośnie chwastami. Będą się one powoli wdzierać między to co piękne i zadbane, aż nie zostanie już nic innego.

Za każdym pięknym ogrodem stoi cierpliwy i oddany ogrodnik. Za każdym szczęśliwym dzieckiem stoi troskliwy rodzic. Każde udane małżeństwo buduje dwójka zaangażowanych ludzi, która pamięta o tych drobnych rzeczach każdego dnia.

 Każdy dba o swój ogród w którym żyje. A każdy ogród odzwierciedla nasze wysiłki, emocje, i działania.

2016-10-19-14-52

Follow my blog with Bloglovin